среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na ogrodzenia plastikowe z Grodziska Wielkopolskiego na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z PCV wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady Winylowe na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie PVC na plot i bramę ze sztachet buduje się z skał przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych konturach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia plastykowe z Swarzędza z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий