понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, tymczasem często służą również za ozdobę. Z reguły takie sztacheta z plastiku sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Sporo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują także mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu mogą być niezmiernie smukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Wielunia stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий