пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie zaznaczy projektu trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli wolimy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie postawne a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych terenach, małe krzewy zdołają utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie zastawią gołe placki gleby. Ślicznie przycięty nieduży żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie lub wysokie roślinne ploty można pozyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być dużo bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, jednakowoż jego metamorfozę Cis można zostawić samopas.Powinien się szybko rósł zaś ochroni filarowy kształt.

Jeśli wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja klasy o płowych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu skrajnego w słońcu, jednak nawet w chłodzie listowie ostają całkiem jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий